Strefa Wiedzy

Typy czerniaka

Według klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyróżnia się następujące typy czerniaka:
  • Czerniak szerzący się powierzchownie – jest to najczęściej rozpoznawany rodzaj czerniaka, który stanowi około 70% wszystkich diagnozowanych przypadków. Jego cechą charakterystyczną jest przede wszystkim powierzchowne rozprzestrzenianie się guzka naskórkowego, a w późniejszej fazie w warstwie siateczkowej skóry właściwej.
  • Czerniak guzkowy – to drugi co do częstotliwości występowania typ nowotworu złośliwego skóry, który stanowi około 10-15% wszystkich przypadków czerniaka. Ten rodzaj choroby najczęściej przedstawia się jako dynamicznie rozwijająca się grudka bądź blaszka.
  • Czerniak z plamy soczewicowatej – ten rodzaj czerniaka stanowi około 5% wszystkich diagnozowanych nowotworów złośliwych skóry i najczęściej występuje u osób starszych. Charakteryzuje się obszernymi, asymetrycznymi i płaskimi zmianami o nieregularnej pigmentacji.
  • Czerniak desmoplastyczny – ten typ stanowi 1-4% wszystkich przypadków czerniaka. Większość zmian lokuje się w obrębie skóry wystawionej na ekspozycję światła słonecznego, chociaż mogą one występować również w miejscach osłoniętych. Ich cechą charakterystyczną jest niedobór, a nawet brak pigmentacji.
  • Czerniak wywodzący się ze znamienia błękitnego – to rzadka odmiana czerniaka, która jest związana z obecnością znamienia błękitnego (nagromadzenia się w skórze melanocytów i melanoforów, które zabarwiają zmianę na specyficzny, niebieskawy odcień).
  • Czerniak znamieniopodobny – stanowi ok. 1-2% wszystkich przypadków czerniaka. Najczęściej występuje u osób w młodym i średnim wieku Ten rodzaj nowotworu skóry zazwyczaj umiejscawia się w obrębie tułowia, kończyn, głowy oraz szyi.